היסטוריה? ועדת השרים לענייני פנים שירותים ותכנון אישרה שני קווים במסגרת תוכנית המטרו בגוש דן

הוועדה בראשות שרת הפנים איילת שקד קיבלה החלטה על אישור של קו M3 וחלקו הדרומי של קו M1; בנוסף הכריזה ועדת השרים על עשרה מתחמים מועדפים לדיור שיקודמו בותמ"ל ויכללו כ־20 אלף יח"ד

שרת הפנים איילת שקד (סיון פרג')
שרת הפנים איילת שקד (סיון פרג')

שרת הפנים ממשיכה לדחוף קדימה: שני קווי מטרו ועוד 20,000 יחידות דיור

ועדת שרים לענייני פנים שירותים ותכנון בראשות שרת הפנים (קבינט הדיור),איילת שקד התכנסה היום וקיבלה החלטה היסטורית על אישור שני קווים במסגרת תוכנית המטרו בגוש הדן. בנוסף הכריזה ועדת השרים על עשרה מתחמים מועדפים לדיור שיקודמו בותמ"ל. 

הוועדה דנה ואישרה עשר תוכניות ארציות וביניהן האישור ההיסטורי של קווי המטרו M3 וחלקו הדרומי של קו המטרו M1. מדובר במקטעים הראשונים של התוכנית הגרנדיוזיות המגיעים לאישור בממשלה כאשר בחודשים הקרובים צפויה הממשלה לאשר מקטע נוסף של המטרו.  קו M3 משתרע על 39 ק"מ, 25 תחנות ו-11 רשויות מקומיות. קו מטרו M3 הינו קו חצי טבעתי המקשר בין קווי המטרו הרדיאליים וקווי הסעת המונים אחרים במטרופולין גוש דן. הקו מחולק לקו ראשי ולשלוחה לנתב”ג ומשרת את הטבעת התיכונה של המטרופולין. לאורכו של הקו ייבנו 25 תחנות.

בנוסף, אישרה הממשלה עדכון לתוכנית המתאר הארצית תמ"א 35, הכוללת עדכון של מדיניות הציפוף במגזר העירוני בישראל. לצד תוכניות משמעותיות אלו אישרה ועדת השרים בין היתר, תוכניות לאנרגיה מתחדשות, תשתיות ופיתוח כבישים אשר יובילו להקלה בדרכים ולשיפור הנגישות לתושבי לב הגליל ויישובי בנימין.  

נוסף על כך, ועדת השרים כאמור, הכריזה על עשרה מתחמים מועדפים לדיור אשר יקודמו במסגרתה, למתחמים מועדפים לדיור אשר צפויים לכלול כ-20,000 יח"ד. בין המתחמים ישנם ארבעה מתחמי התחדשות עירונית, כאשר לראשונה בותמ"ל יקודם מתחם התחדשות עירונית בבאר שבע. בנוסף הוכרזו מתחמים גדולים ומשמעותיים בשדרות, על שטח של כ־3,000 דונם עליהם צפויים להיבנות 4,200 יח"ד ושטחי מסחר ותעסוקה אשר יאפשרו את המשך צמיחתה של העיר. מתחמים משמעותיים נוספים מקודמים באבן יהודה – שכונת הפארק והרחבה צפונית של המועצה המקומית להבים. 

שרת הפנים, איילת שקד: "מדובר באירוע משמעותי, אישור ראשון לקווי מטרו במדינת ישראל, לצד זאת אנו ממשיכים בתנופת התכנון בותמ"ל בדגש על אזורי הביקוש, בפיתוח שכונות חדשות באבן יהודה, שדרות ולהבים. אני מודה לשר השיכון, זאב אלקין על השותפות וההובלה של הפרויקטים הרבים. ולשלומי היזלר ודלית זילבר על עבודה מקצועית ורצינית של מנהל התכנון. 

כתבות נוספות שיעניינו אותך